Arap Birliği'nin "referandumu erteleyin" talebine Başkan Barzani'den yanıt: Geri dönüş yok

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Arap Birliği'ne kesin bir dille, "Referandum kararından geri dönüş yok" dediği belirtildi.


Arap Birliği adına Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit, Başkan Barzani'ye gönderdiği mektubunda, "bağımsızlık referandumu" kararından geri dönmesini talep etmişti.

Gheit'in mektubuna yanıt veren Başkan Mesud Barzani, referandum kararından geri dönüş olmayacağını net bir şekilde açıkladı.

Başkan Barzani mektubunda, Irak kuruluş temellerinde birlikte yaşam ve azınlıkların haklarına saygının bulunduğunu ancak bundan Kürtlere düşen payın yıkım, ölümler ve soykırım olduğunu belirtti.

Irak’ın bütçesinde yüzde 17 paya sahip olan Kürdistan’a 2014'ten beri bütçeden pay verilmediğini hatırlatan Başkan Barzani, Bağdat Hükümeti'nin Irak anayasasını da çiğnediğini söyledi.

Başkan Barzani mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Irak'ta ikinci dönem ise 2003'te Saddam Hüseyin rejiminin sona ermesiydi ve biz Bağdat hükümetiyle beraber Irak’ta beraber yaşamı ve azınlıkların özgürce inançlarını yaşayabilecekler özgür bir ülkenin anayasası çerçevesinde bir ülke oluşturmaya söz verdik ve bu temelde çalışmalara başladık ama ne yazık ki Irak Anayasasının Kürtleri ilgilendiren ana maddeleri Bağdat hükümetleri tarafından çiğnendi.

Kürtlerin kamu, sivil ve askeri kuruluşlardaki rol ve etkilerini azalttılar ve Kürdistan’la imzalanan bütün siyasi anlaşmaları çiğnediler. Irak’ın askeri sisteminin bir parçası olmasına rağmen Kürdistan’ın silahlandırılmasına izin vermediler.

Bizi Irak’ın bir parçası olarak asla benimsemediler ve haklarımız çiğnenmeye devam edildi bu şekilde asla birlikte bir yaşam yürütülemez. Biz Kürtler, çiğnenen tüm bu maddeler ve haklar çerçevesinde bağımsızlık referandumu yapma kararı aldık ve bundan geri adım atmayacağız."
(BasNews)

Yorumlar