"AK Parti içinde MHP rahatsızlığı..."

AK Parti içerisinde, MHP’yle yapılan ortaklıktan rahatsızlık duyanların olduğu iddia ediliyor.


Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, AK Parti kulislerinden edinilen bilgide TBMM'de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) birçok konuda MHP’yle ortaklık hareket eden AK Parti’de bazı isimlerin durumdan rahatsız olduğu söyleniyor.

AK Parti ile MHP, referandum, dokunulmazlıkların kaldırılması, müftülere nikah yetkisi ve iç tüzük değişikliği gibi bir çok konuda farklı zamanlarda ortak hareket edildi.

Ancak MHP’nin resmen iktidar ortağı olmamasına rağmen "politikalarda belirleyici konumda bulunması" bazı AK Parti’lilerde rahatsızlık ve endişeye sebep oldu.

Kulislerde, MHP’yle ortak karar alınması ve itirazları sonrası politikaların belirlenmesi hakkında "MHP’nin itiraz ettiği konular getirilmeyecek. MHP, fiili olarak iktidar ortağı gibi, hükümetin politikalarında belirleyici bir rol üstleniyor ama sorumluluğu yok. Başarısızlık AK Parti’ye, başarı ise MHP’ye yazılacak" değerlendirilmesi yapılıyor.

Yine kulislerde iki parti arasındaki ortaklığın bozulmaması için bürokrasiye yapılan atamalarda "MHP’nin küstürülmemesi"ne dikkat edildiği belirtiliyor.

Bazı AK Parti'liler şu görüşe sahip:

"MHP’li milletvekillerinin taleplerine AK Parti’li milletvekillerinden daha çok hassasiyet gösteriliyor. MHP’liler, ‘Tabii ki taleplerimizi yerine getireceksiniz’ gibi bir anlayış içinde tavır sergiliyor."

Yorumlar